وبلاگ

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ جنس

- ۰ Comment. در مقالات

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ جنس

مصالح ساختمانی از نظر
جنس به دو گروه ساده و مرکب تقسیم می گردند
.

مصالح ساده

به فرآورده های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از یک جنس و مواد داخلی مشابه تشکیل شده باشند، مصالح ساده گویند. شن، ماسه، کاشی، تیرآهن و… از این دست مصالح ساختمانی می باشند .

مصالح مرکب

به فرآورده های معدنی، طبیعی یا مصنوعی که از چند نوع ماده داخلی تشکیل شده باشند، مصالح مرکب نامیده میشوند. مصالح ساختمانی مرکب 

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ نحوه تولید:

مصالح ساختمانی از نظر نحوه تولید،  به دو دسته مصالح پیش ساخته و مصالح درجا تقسیم می شوند

مصالح پیش ساخته

به مواد و مصالح ساختمانی، که از طریق عملیات تولید کارخانه تهیه شوند، مصالح پیش ساخته گویند. کاشی، آجر، سفال، تیرچه، بلوک، بتن، قیرگونی و… از این قبیل مصالح ساختمانی می باشند.

مصالح درجا

به مواد و مصالح ساختمانی،  که درست در همان محل احداث تهیه و تولید گردد، مصالح درجا گفته می شود. ملات ها، بتن درجا، بلوک سقفی، چهارچوب درجا و… از مصالح ساختمانی درجا به شمار می روند.

تقسیم بندی مصالح ساختمانی از لحاظ منشا و کاربرد آن ها:

مواد و مصالح ساختمانی از نظر منشا و کاربرد،  آن ها به مصالح طبیعی، چسباننده ها، ملات ها، قطعات، فزات، چوب، مواد آلی و متفرقه تقسیم می شوند.

مصالح طبیعی

به مواد معدنی موجود درطبیعت، مصالح طبیعی گویند. مصالح سنگی، ماسه، خاک ها به ویژه خاک رس از مصالح طبیعی می باشند.

چسباننده ها

به مواد معدنی یا مصنوعی،  که به کمک ماده حلال چسبنده شده و ذرات مواد و مصالح را به یکدیگر بچسباند، چسب گویند. گچ، سیمان، آهک، قیر و… از چسباننده ها می باشند.

ملات ها

به مواد مرکب چسبنده، که از ترکیب ماده حلال و چسب ساختمانی و ذرات پر کننده حاصل می شود، ملات گفته میشود. ملات گل رس، ماسه آهک، ملات کاه گل، شفته آهک، گچ، گچ و خاک و…از این دست ملات ها می باشند

قطعات

به اجزای معدنی یا مصنوعی مورد استفاده،  در اجزای ساختمان قطعات گفته می شود. سنگ ساختمان، آجر و بلوک، کاشی،سرامیک، شیشه و… از قطعات نام برده می شوند.

فلزات

به ترکیبات شکلی حاصل ازذوب و قالب گیری کانی های فلزی، مصالح فلزی گفته می شود. فولاد، چدن، آهن آلات، آلومینیوم، مس و… از فلزات هستند.

چوب

به ترکیبات شکلی برشخورده از تنه درختان،  و یا فرآورده های فرآوری شده از تراشه اره کاری حاصل چوب گویند. تیرک، نئوپان یا فیبر، روکش های چوبی و… از مصالح چوبی می باشند.

مواد آلی

به مواد شامل هیدروکربن حاصل از تجزیه بقایای جانوران و گیاهان تولید شده که در امور ساختمان و عایق کاری کاربرد دارند، مواد آلی گفته می شود. فیبرهای ساده و هوا دمیده، آسفالت  از مواد آلی هستند.

مواد متفرقه

به سایر مواد و مصالحی که در امور ساختمانی کاربرد دارند، اما در دسته بندی مشخصی جای نگیرند، مواد متفرقه گفته می شود. پشم شیشه، پشم سنگ، چوب پنبه، آزبست، گونی و… از مواد متفرقه اند.

 

ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.