وبلاگ

آهک و انواع آهک

- ۰ Comment. در خرید آهک و انواع آهک, مقالات

آهک چیست و انواع آهک

آهک یا کلسیم اکسید با فرمول شیمیایی CaO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۴۷۷۸ است. که جرم مولی آن ۵۶،۰۷۷ g/mol می‌باشد. یک ماده بی‌بو به رنگ سفید و یا سفید خاکستری و به شکل جامد سخت است که پوست و چشم را بشدت دچار سوزش میکند.
از جمله موادی است که کارایی آن از دوران باستان، توسط بشر شناخته شده‌است و از آن در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکمتر قطعات سنگ یا چوب بکار گرفته می‌شد.

زمان درازی است که ایرانیان شفته آهکی (ملات دوغاب آهک و خاک)، ساروج (ملات دوغاب آهک و خاکستر) و ملات آهک آبی را می‌شناسند و با آن‌ها ساختمان می‌سازند. پس از جنگ جهانی دوم، در کشورهای صنعتی هم برای پایدار کردن زمین، به ویژه برای پی‌سازی راه و جلوگیری از روییدن گیاه و رو زدن آب در بستر، شانه‌ها و دامنه‌های راه و باندهای پرواز و ایستگاه‌های هواپیما، شفتهٔ آهکی مصرف می‌شود. با شفتهٔ آهکی پی سازی و آب‌بندی می‌کنند.

کاربرد و مصرف آهک:

آهک با توجه به خاصیت قلیایی بودنش در صنایع مختلفی کاربرد دارد . مثلا صنایع پتروشیمی ، صنایع شیشه، تصفیه آب های آشامیدنی ، سفید کننده ها، چرم و دباغی ، کارخانه قند و شکر و….

همچنین در ساخت و تولید وسایل و لوازم مختلفی مصرف میشود مانند تولید سیمان که همانطور که در ابتدا هم گفته شد جزء یکی از مهم ترین مواد تشکیل دهنده سیمان است. همچنین در در کاغذ سازی نیز کاربرد دارد از اکسید کلسیم برای بازیافت هیدروکسید سدیم از کربنات سدیم استفاد ه میشود.

خرید آهک ، قیمت آهک ، فروش آهک ، قیمت روز آهک ، انواع آهک ، خرید مصالح ساختمانی ، خرید آهک شکفته، خرد اهک پودری ، قیمت مصالح در تهران، خرید آهک در سایت سازه ساز 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.